Eukanuba Breeders Club predstavuje…
(KR 8/2012)
Aj neďaleko mestečka Nové Zámky, v malebnej dedine Andovce, sa nachádza niečo nám kynológom veľmi blízke. Dokonca si dovolím tvrdiť, že v mnohých prípadoch aj veľmi príjemné a potešujúce – zanietený psíčkar, ktorý pre svoje psy urobí všetko na svete. Ako člen chovateľského klubu Eukanuba nás privítal za krásneho počasia na svojej „farme“ a okrem psov nám ukázal i svojmu srdcu najbližšie miesto v dome – „sieň slávy“, spojenú s hosťovskou izbou. Ale pozor, tá je vyhradená len pre budúcich majiteľov šteniatka z chovateľskej stanice Spirit of Bloodhound alebo pre majiteľov sučiek, ktorí prichádzajú z celej Európy, aby získali potomkov po úspešných krycích psoch pána Bogdana. Dovolili sme si položiť mu pár otázok, aby sme sa o jeho chovateľskej práci dozvedeli čo najviac.Chceme sa podeliť o získané informácie a predstaviť vám
pána Zsolta Bogdana a jeho chovateľskú stanicu Spirit of Bloodhound
Ako by ste popísali Vaše začiatky chovateľskej stanice Spirit of Bloodhound?
Všetko sa začalo roku 1999, keď som si zadovážil prvého psíka zo Slovenska. Po tom, čo som zbadal na ulici v Bratislave jedného predstaviteľa, sa mi toto plemeno už dlhšie páčilo. Vtedy som si povedal, že keď raz budem mať rodinný dom, budem i ja patriť k šťastlivcom, ktorí sa môžu pýšiť týmto skvostom. Vtedy ešte chovateľská stanica Spirit of Bloodhound neexistovala. Mal som len jedného psa, s ktorým som chcel chodiť na výstavy.Bohužiaľ však nespĺňal výstavné kritériá, a tak som si ho nechal ako domáceho miláčika. Približne o dva roky neskôr som si kúpil od pána Ivana Richtera psíka, dosahujúceho vynikajúce výstavné výsledky. Vtedy začala fungovať chovateľská stanica Spirit of Bloodhound. Postupom času som si z Holandska a Belgicka dokúpil ďalšie členky rodiny od svetoznámych chovateľov, ako sú, napríklad, du Noble Limier či ďalšia stanica z Holandska – of the Linden Trees, s ktorými som jazdil po výstavách, dá sa povedať, po celej Európe. Najmä jedna z nich, Pink Pearl of the Linden Trees, dosahovala výsledky, s ktorými bolo spokojné aj vedenie klubu svätého Huberta. Začiatky boli veľmi ťažké, ale, ako som užspomenul, na Slovensku v tých časochkvalita tohto plemena (s výnimkou dvoch-troch jedincov) nebola až taká vysoká ako v Belgicku a Holandsku.
Zúčastňujete sa pravidelne výstav a kynologických podujatí?
Zúčastňujem sa ročne približne 4 až 5-krát výstav, či už národných, medzinárodných alebo klubových, a to nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Robím tak nielen pre radosť z úspechu mojich psov, ale aj kvôli tomu, že náš klub stanovuje pre uchovnenie psa či sučky podmienky, zahŕňajúce zisk niekoľkých titulov na národných a medzinárodných výstavách.
Aké výstavné úspechy (a s ktorými jedincami) ste dosiahli?
Prvé úspechy, sa dostavili okolo roku 2000 so psom Boston Chesterov Podháj. V rokoch 2000 – 2004 povyhrával množstvo titulov CAC, CACIB a BOB. Ďalšie úspechy sa dostavili so sučkami Frou Frou Ferguson – hlava rodiny, aPink Pearl of the Linden Trees, ktorá vo veľmi silnej konkurencii 50 psov tohto plemena v Českej republike vyhrala víťazku českej klubovky. Zo spojenia Pink Pearl a Marksbury Melodious z poľského Gdansku, kam sme vycestovali za krytím, sme si nechali psíka Doctor Spirit of Bloodhound. Je to krásny mohutný pes (viď foto),za ktorým tu chovatelia boli kryť z rôznych častí Európy (Maďarsko, Francúzsko, Česko, atď.). Ďalšie výborné úspechy dosiahla sučkaBigi Royals Bloodhoundod pána Stanislava Kohúta, pochádzajúca zo Slovenska, ktorá má však čistú belgickú krvnú líniu. Máme isučku Faelin Spirit of Bloodhound, tiež dcéru holandskej matky Pink Pearl, ktorá takisto spĺňa podmienky chovnosti a dosiahla mnoho rôznych titulov z národných i medzinárodných výstav.
Čo považujete za Váš doposiaľ najväčší úspech?
Za najväčší úspech okrem víťazky českej klubovej výstavy a desiatiek titulov CAC, CACIB a BOB považujem zdarný chov tohto plemena, produkujúci jedince vysokého štandardu, a nielen plemeno bloodhound pripomínajúce.Žiaľ, mnohí chovatelia si neuvedomujú,že chovajú napodobeniny bloodhoudov. Najsmutnejšie je, že ich v tom podporujú aj niektorí rozhodcovia na výstavách, ktorí dosť pravdepodobne vidia naše plemeno prvýkrát až v kruhu a jeho štandard vyčítajú z knižky, o čom som sa už presvedčil na vlastné oči.
Koľko jedincov máte momentálne v chove?
Momentálne mám chovného psa a štyri chovné sučky.
Plánujete v najbližšej dobe šteniatka?
Šteniatka plánujeme cez leto zo spojenia Faelin Spirit of Bloodhound a Horvari Haward.
Na záver by som si želal, aby sa kupec šteniatka presvedčil, z ktorej chovateľskej stanice psík je, odkiaľ pochádzajú rodičia. Dôvodom je, že všetky šteniatka sú pekné, keď sú malé, no počas ich vývoja sa dostavia štandardu neprípustné chyby. Samozrejme, zistite si aj niečo o povahe psa – mali by byť veľmi pokojní, vynikajúci stopári. Často sa využívajú v poľovníctve na dohľadávku zveri. Taktiež sú veľmi oddaní. Všetkým chovateľom, terajším i budúcim,chcem popriať veľa výstavných, aj chovateľských úspechov.
Dominika Šusterová, chovateľský poradca
článok vznikol za spolupráce s Lenkou Preisingerovou
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2012